Chrzest Święty
A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.”
Mt 28,18-20
Znaczenie sakramentu
Chrzest święty to pierwszy sakrament, jakiego udziela się w Kościele katolickim. Można powiedzieć, że jest on niejako „bramą” prowadzącą do przyjmowania innych sakramentów. Bez ważnie udzielonego chrztu nie można przyjąć ważnie żadnego innego sakramentu. Jest to sakrament, którego udziela się tylko raz w życiu. Pozostawia on na ochrzczonym niezatarte znamię, Nie można go po jego udzieleniu odwołać ani unieważnić, dlatego na zawsze pozostaje się osobą ochrzczoną. Stąd decyzja o chrzcie świętym, którą zazwyczaj podejmują rodzice małego dziecka, jest bardzo odpowiedzialna. Muszą zatem zdawać sobie sprawę z powagi wydarzenia i konsekwencji jakie z niego wynikają.
Sakrament Chrztu Świętego jest „zanurzeniem” w Chrystusa – w moc Jego śmierci i zmartwychwstania, przez które pokonał śmierć i grzech. Dla podkreślenia jego związku ze zmartwychwstaniem Jezusa, zazwyczaj udziela się go w niedzielę i jako akt przyjęcia do wspólnoty Kościoła zazwyczaj odbywa się podczas parafialnej Mszy świętej.
Formalności
- Jedno z rodziców dziecka przychodzi do kancelarii parafialnej ok. dwa tygodnie przed wybranym terminem chrztu. Należy mieć ze sobą odpis skrócony aktu urodzenia dziecka oraz znać dane rodziców chrzestnych (wiek i adres zamieszkania). W kancelarii ksiądz spisuje akt chrztu. Otrzymujemy też kartki do spowiedzi dla rodziców i chrzestnych.
- Rodzice dziecka powinni mieć ślub kościelny. Jeśli jest inaczej, są zobowiązani do wybrania najlepszych rodziców chrzestnych.
- Rodzice dziecka wraz z rodzicami chrzestnymi, są zobowiązani do wzięcia udziału w konferencji chrzcielnej.
- Sakrament chrztu, tak jak i inne sakramenty, przyjmuje się zasadniczo we własnej parafii – w miejscu zamieszkania. Jeżeli rodzice
z ważnych powodów chcą ochrzcić dziecko w innej parafii, muszą poprosić o zgodę z parafii zamieszkania. - W dniu chrztu rodzice i chrzestni przychodzą do zakrystii ok. 20 min. przed rozpoczęciem Mszy świętej, aby podpisać akt chrztu. Przynoszą ze sobą kartki podpisane przez księdza przy spowiedzi. Najpóźniej w tym czasie chrzestni powinni dostarczyć także zaświadczenia ze swoich parafii, że mogą pełnić tę funkcję.
- Do obrzędów sakramentu należy przygotować symboliczną białą szatkę oraz świecę.
Chrzestni
- przyjęła już chrzest, bierzmowanie i Eucharystię,
- ma co najmniej 16 lat,
- prowadzi życie zgodne z zasadami chrześcijańskiej wiary, a w szczególności korzysta z sakramentów świętych. (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 874)
W naszej parafii
W naszej parafii, w czasie pandemii, Sakrament Chrztu jest udzielany w terminie ustalanym z księdzem proboszczem.